Ціни на металопрокат за підсумками 2022 р. зросли на 26%, повідомила вчора виконавчого директора асоціації "Український центр сталевого будівництва" (УЦРС) Ганна Гонтаренко.
"Через окупацію виробництв найбільших металургійних комбінатів України ("Азовсталь" та ММК ім. Ілліча), а також значного зростання курсу долара у 2022 році спостерігалося підвищення цін на металопрокат і, відповідно, на металеві конструкції, в яких 2/3 вартості займає прокат.
З початку минулого року по травень ціна на більшість позицій сортаменту прокату зросла не менш ніж на 39%. Але вже із серпня ціни на металопрокат почали знижуватися, і за підсумками року його вартість у гривні в середньому збільшилася на 26%", - зазначила вона.
Гонтаренко пояснила, що загалом поточний тренд зниження вартості металопрокату є загальносвітовим і торкнувся не лише українських виробників сталі, а й європейських. Щодо попиту, то він упав з початку повномасштабного вторгнення в рази.
"До кінця весни 2022 року виробники металевих конструкцій здебільшого завершували довоєнні замовлення, а виробництва були частково завантажені.
Після деокупації частини українських територій спостерігалося невелике збільшення попиту за рахунок відновлення або консервації зруйнованих будівель та споруд", - додала експерт. За її словами, сьогодні суттєвий вплив на виробників металоконструкцій нестабільно постачає електроенергія, оскільки не всі виробничі процеси можна забезпечити роботою генераторів.
Проте компанії знаходять можливості, щоби не зупинятися і своєчасно відвантажувати замовникам продукцію. "Залежно від можливостей та завантаженості виробництв кожна компанія вибирає для себе оптимальний шлях для продовження роботи в існуючих умовах.
Підлаштовуються під графіки відключення світла, встановлюють генератори для процесів, де це можливо, або переходять на нічні зміни для процесів, що потребують великих витрат електроенергії" , – повідомила голова УЦСС.
Загалом Гонтаренко позитивно оцінює перспективи галузі, оскільки період відновлення вимагатиме ефективних та швидких за часом рішень, а саме такі здатні надати проекти на основі металоконструкцій.
Після перемоги буде тривалий період відновлення та буде потрібна значна кількість металоконструкцій, огороджувальних конструкцій та супутніх матеріалів, а також кваліфіковані послуги з обстеження, проектування та монтажу для відновлення. І галузь металобудування готова до цього", - заявила вона.
Глава УЦСС зазначила, що необхідно скористатися шансом і замість зруйнованих об'єктів відбудувати принципово нові – не лише з технічного оснащення, а й із високим рівнем ресурсозбереження та енергоефективності.
"Необхідно вже сьогодні активно розробляти програми відновлення України, у тому числі житлових об'єктів та соціальної інфраструктури.
Ми також очікуємо зростання попиту на металоконструкції для реалізації проектів щодо швидкого відновлення інфраструктурних та комерційних об'єктів", - наголосила експерт.